عرض سنگ درپوش

سنگ درپوش چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید

سنگ درپوش چیست؟

سنگ های ساختمانی در قسمت های مختلف ساختمان کاربرد دارند. از نمای ساختمان تا قسمت های درونی پشت بام در یک ساختمان از سنگ اسفاده می شود. این سنگ ها متناسب با محل قرار گیری انتخاب می شوند. چرا که هر سنگ که برای یک نقطه از ساختمان انتخاب می شود وطیفه ی خاصی در ساختمان را انجام می دهد. بنابراین از سنگ های ساختمانی فقط در تزئین و زیبا سازی ساختمان اسفاده نمی شود. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که سنگ درپوش چیست؟ سنگ درپوش یکی از انواع سنگ ساختمانی است که کاربرد متفاوتی دارد.

سنگ درپوش ساختمان سنگ هایی هستند که روی دیوار ها و لبه های استخر نصب می شوند تا آب را هدایت کنند. این آب در روی دیوار آب بارارن و در استخرها آب حاصل از ریختن آب درون استخر به لبه ی آن است. اگر آب به جهت خاصی هدایت نشود به درون دیواره ها نفوذ می کند. نفوذ آب باعث می شود ساختمان درونی دیواره زودتر سست شود. وقتی دیواره سست شد استحکام خود را از دست می دهد. در نتیجه عمر سازه به میزان قابل توجهی کاهش می یابدو بنابراین استفاده از سنگ درپوش در ساخمان عملا برای جلوگیری از فرسودگی زود هنگام سازه است. حال این سازه میتواند استخر باشد و یا می تواند دیوار ساختمان باشد.

<yoastmark class=

انواع مختلف سنگ درپوش چیست؟

این سنگ ها انواع مختلفی دارند. این سنگ از جنس ها و مدل های مختلفی تهیه می شود. درپوش ها معمولا از سنگ های تراورتن و مرمریت تهیه می شوند. امروزه بیشتر سنگ های درپوشی که در بازار موجود است را سنگ های تراورتن تشکیل می دهد. علت آن هم جذب بالای آب و سبکی آن است. درپوش ها انواع مختلفی دارند:

– سنگ های درپوش بدون آبچکان

این نوع از سنگ ها بدون خطوط آبچکان هستند. آبچکان ها خطوطی هستند که در لبه ی سنگ به صورت شیار ایجاد می شوند. این شیار ها با ابزار های خاص روی سنگ پیاده می شوند. درپوش های فاقد آبچکان سنگ هایی هستند که شیاری برای هدایت آب ندارند.

– درپوش یک طرف آبچکان

این سنگ ها فقط در یک لبه ی خود دارای شیار هستند. سنگ های دارای یک طرف آبچکان برای دیوار ها و استخر ها کاربرد دارند.

– درپوش دو طرف آبچکان

این نوع از سنگ های درپوش در دو لبه ی خود دارای شیار هستند. این شیار ها به هدایت آب کمک شایانی می کند. سنگ هایی که در هر دو طرف دارای آبچکان باشند بیشتر برای مناطق پر باران استفاده می شوند. چرا که میزان آب و رطویت زیاد است و لازمه ی هدایت آن دو آبچکان است.

 

مزایای استفاده از سنگ درپوش چیست؟

اسفاده از درپوش به طور کلی مزایای بسیار زیادی دارد. بسیاری از اتفاقات و پوسیدگی هایی که ناشی از بارندگی باران هستند را می توان با استفاده از این سنگ به حداقل رساند. دیوار های اصلی که وزن اصلی سازه ها را تحمل می کنند معمولا بیشتر در معرض بارش باران هستند. بعضی از مزایای استفاده از این سنگ را مرور می کنیم:

– عدم نفوذ آب

وقتی شما روی یک دیوار از سنگ درپوش استفاده می کنید می توان گفت تا حد زیادی اجازه نفوذ آب به داخل دیوار را نمی دهید. نفوذ آب و رطوبت می تواند در ظاهر نمای یک ساختمان ایجاد شوره و لکه کند. همچنین در قسمت میانی دیوار هم موجب سستی ملات ها و از هم گسیختگی دیوار می شود.

– ایجاد عایق

استفاده از سنگ درپوش باعث حبس هوا در دیوار ساختمان می شود. این موضوع باعث می شود دیوار تا حدی تبدیل به عایق حرارتی شود که در مقابل نفوذ سرما و گرما مقاوم است.

– استحکام بخشیدن به دیوار ها

درپوش با جلوگیری نفوذ آب باعث استحکام بخشیدن به دیوار ها می شود. با این کار مقاومت کل سازه افزایش می یابد. پیشنهاد می شود حتما در دیوار های اصلی و لبه های پشت بام از درپوش مناسب استفاده کنید.

عوامل موثر بر قیمت سنگ درپوش چیست؟

این نوع سنگ نیز مانند سایر سنگ های ساختمانی دارای قیمت متفاوتی است. عوامل زیادی می توانند روی قیمت این سنگ تاثیر گذار باشند:

– جنس سنگ درپوش

همان طور که در بالا اشاره ای به آن شد درپوش ها دارای جنس های مختلفی هستند. سنگ هایی از جنس تراورتن، مرمریت، و حتی سنگ چینی نیز به عنوان درپوش به کار گیری می شوند. هر چقدر جنس سنگ مرغوب تر باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود. اگر سنگ بیش از حد سوراخ داشته باشد قیمت آن پایین خواهد آمد.

– ضخامت سنگ

ضخامت سنگ درپوش به صورت مستقیم روی قیمت آن تاثیر گذار است. به صورت معمول این سنگ دارای قطر حدودا 2/5 سانتیمتری است. اگر به صورت سفارشی سنگی را بخواهید که قطر بیشتری داشته باشد قیمت آن بالاتر از حالت معمول خواهد بود.

– رنگ و طرح سنگ درپوش

هرچقدر که رنگ سنگ روشن تر باشد و دارای لکه های کمتری باشد دارای قیمت بالاتری است. هم چنین این سنگ ها دارای طرح های مختلفی هستند. این طرح ها روی قیمت تاثیر گذار هستند. برای مثال درپوش تراورتن ساده در مقایسه با درپوش ارزانتر است.

– عرض سنگ

سنگ های درپوش در عرض های متفاوتی تولید می شود. عرض این سنگ ها معمولا از 25 سانتیمتر شروع می شود و تا 60 سانتیمتر ادامه دارد. طبیعتا هر چقدر عرض سنگ بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

خرید سنگ درپوش

اگر قصد خرید درپوش برای ساختمان خود را دارید ابتدا باید به این نتیجه برسید مناسب ترین سنگ درپوش چیست؟ باید چند نکته را در نظر بگیرید. ابتدا باید با توجه به موقعیت جغرافیایی سنگ به این نتیجه برسید که چه نوع سنگی برای ساختمان شما مناسب است. اگر این سنگ را برای جایی از ساختمان اسفاده می کنید که میزان زیادی از آب روی آن ریخته می شود حتما از سنگ هایی استفاده کنید که شیار آبچکان داشته باشد.

نکته دیگری که حائز اهمیت است خرید مناسب است. شما باید بهترین سنگ درپوش را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید. اگر اقدام به خرید از مرکزی کنید که تیراژ تولید آن بالاست احتمال زیاد قیمت تمام شده ی سنگ پایین تر خواهد بود. صنایع سنگ ملورینا سنگ های درپوش ساختمانی را در عرض های متفاوت با تیراژ بالا تولید می کند. شما می توانید با تماس با کارشناسان فروش این مجموعه ضمن استعلام قیمت، در مورد سنگ مناسب برای ساختمان خود نیز مشاوره بگیرید. سیاست این مجموعه فروش با حجم بالا و کمترین سود ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای شروع گفتگو کلیک کنید
💬 چطور میتونم کمکتون کنم؟
ارتباط از طریق واتس اپ